Společnost Neogenia je se svým produktem Mobilní rozhlas jednou z nejvíce viditelných firem, jejichž řešení obce v souvislosti se současnou situací využívají. Společnost teď produkt nabízí pro radnice zdarma. Zeptali jsme se šéfa Mobilního rozhlasu Ondřeje Švrčka:
V jakém nasazení teď pracujete?
Pracujeme prakticky non-stop. Zřizujeme desítky nových účtů pro samosprávy denně. Nechali jsme ve firmě jen 5 lidí a platí pro ně striktní hygienická pravidla. Zbytek je na home-office. Pro nás je to teď absolutní nasazení, rozhodně největší od začátku firmy. Grafik zakládá účty, lidi z marketingu zakládají účty, podílejí se všichni. Když se nám město ozve, snažíme se, aby mohli registrovat občany do systému během několika hodin.
V čem konkrétně produkt spočívá?
Náš nástroj usnadňuje krizovou komunikaci. V ČR a na Slovensku nabízíme teď produkt zdarma – pomáhá samosprávám lépe sdílet informace občanům. Jedná se o předávání opatření vlády směrem k veřejnosti, obce informují například o tom kde jsou k dispozici roušky, pomocí nás organizují nábor dobrovolníků, pořádají se různé ankety, atd. Jsou to takové ty akutní informace lokálního charakteru. Registrovaným občanům může samospráva posílat smsky, hlasové zprávy, zprávy do aplikace nebo emaily. Placené jsou jen smsky.
Jaký je o službu zájem ze strany samospráv a hlavně občanů?
Jen za včerejšek jsme Mobilní rozhlas nasadili v 35 nových samosprávách a zájem dál roste každým dnem. Ozývají se nám malé obce i krajská města, pražské i brněnské městské části. V posledních dnech přes náš systém chodí 600 – 700 tisíc sms zpráv denně. Emaily a notifikace nepočítám. Registrace se zvedly na 5 – 7 tisíc lidí denně. Běžně to bývá 300 nebo 400.
Zvládají se podle Vás samosprávy na tento styl komunikace adaptovat?
Rozhodně. Prakticky samosprávy teď neřeší nic jiného. Utlumují fungování a komunikace je teď to nejdůležitější. Před krizí moc neměli úředníci a politici něco podobného zavádět, nedávali tomu pozornost, přitom v průzkumech nám už tehdy občané v 90% uvádělo, že
by uvítali víc zpráv z města. Teď se to logicky mění. Je nutné uvést, že dobře se adaptují i senioři – často jsou nejvděčnější skupinou. Smartphony už pro ně nejsou překážkou. V několika městech importujeme teď kontakty právě této skupiny, aby se dala oslovit přímo skrze telefony. Zjednodušeně řečeno, chtějí oficiální vzkazy přímo od starosty.
Pracujete i na nějakých nových funkcionalitách?
Vyvinuli jsme teď pro město Most jednu novou věc a nabídneme ji samozřejmě všem. Budou to online dotazy pro vedení samospráv o vývoji korona viru. Občané se budou moct ptát, jestli můžou vycházet ven, co mají dělat, jestli pojede mhd. Jde o takové online call centrum. Pracovníci města budou informovat buď ve vlákně neveřejném, nebo veřejném, aby to mohli vidět všichni.
Kdy bezplatnou nabídku vypnete?
Myslím, že tu nabídku nevypneme už nikdy. Rozhodli jsme se, že pokud města budou potřeba komunikovat v časech jakékoliv krize, budou to mít vždy zdarma. Když se rozhodnou náš produkt využívat i jinak, budeme se domlouvat na zpoplatnění.
Máte pocit že současná situace dlouhodobě změní vztah samospráv k digitálním platformám?
Jestli můžu mluvit za náš obor, tak jsem přesvědčený, že nejen v ČR, ale globálně dochází k uvědomění si, že je nutné dramaticky změnit komunikaci s občany. Mění se forma, postupy a nástroje. Jsem rád že náš systém funguje bez problému. Nezaznamenali jsme v posledních týdnech žádný otřes nebo zpomalení a to mě těší. Největší radost ale mám z toho, že teď dokážeme prakticky pomoct.